המרפאה שלנו היא היחידה בארץ – ואחת היחידות בעולם – שבה ניתן לערוך בדיקה במכשיר ה-VEP/PERG.

בדיקת VEP

בדיקת ה-VEP בודקת את הפעילות החשמלית של מערכת הראייה כולה. כאשר אור מאוביקט כלשהו שאנחנו רואים נכנס לעין שלנו, הרשתית הופכת אותו לסיגנל חשמלי שנע לאורך העצב האופטי עד לאותו חלק באחורי המוח, שמתרגם אותו לתמונה שאנחנו רואים. הבדיקה הזאת בודקת את עוצמת הסיגנל שמגיע ומודדת את הזמן שלוקח לו להגיע לשם.

בדיקת pERG

בדיקת ה-pERG בודקת את תפקוד הרשתית על ידי מדידה של הפעילות החשמלית בתאי הרשתית, האחראיים על שליחת הסיגנל אל העצב האופטי המחובר למרכז הראייה שבאחורי המוח. כאן נמדדת מידת המהירות והיעילות שבה נשלח אותו סיגנל לפיענוח במוח.

הבדיקה המשולבת הזאת נעשית באופן אוביקטיבי, כלומר, בוחנת את העין עצמה ולא מסתמכת על הערכות של הנבדק המגיב לגירויים בגדלים שונים. בצורה כזאת אנחנו מגדירים בדרך מדעית ומדויקת את הצירוף של המרשם (ה"מספר"), הפריזמות וסוג העדשות שנדרש על מנת לייצר לכל מטופל את הראייה הטובה ביותר שהוא יכול להגיע אליה.


שאלות ותשובות
לגמרי לא. במהלך הבדיקה, הנבדק מתבקש רק להתבונן במסך שעליו מוקרנות תמונות של משבצות שחמט מתחלפות בשחור-לבן. בזמן שהנבדק יושב ומביט במסך, גלי המוח שלו נמדדים באמצעות גלאים שמוצמדים לראשו.
הבדיקה הזאת נערכת מספר פעמים, כל פעם עם עדשות פריזמה שונות בכיוונים שונים. כל מדידה מייצרת גרף, שמייצג את המהירות ואת העוצמה של הסיגנל האופטי שנמדד. בתום הבדיקה יש בידי האופטומטריסט מספר גרפים שפיענוחם מבהיר לו מהי הפריזמה המדויקת שנדרשת בכל עין בשביל להביא לשיפור מקסימלי בראייה.
השיטה הזאת היא פיתוח חדשני ביותר, ודורשת גם שימוש במכשיר יקר וגם הכשרה מיוחדת. כיום, רק אופטומטריסטים בודדים בעולם כבר רכשו את המכשיר ואת המיומנות הזאת. לכן ניתן למצוא אותה רק אצלנו.
השיפור מיידי בחלקו – במיוחד יורגש שיפור ביכולת הקריאה. אחרי מספר שבועות של שימוש במשקפיים החדשים שיצרנו, יורגש שיפור מסוים גם בראייה למרחוק.
מלבד במקרים של עיוורון מוחלט, כלומר, כל עוד קיים שריד ראייה כלשהו – זיהוי מקור אור, או יכולת להבחין בתנועת יד מול העיניים – סביר שנצליח להשיג שיפור בראייה.
בין השאר, אנחנו נותנים מענה לניוון רשתית (AMD, נמ"ג), גלאוקומה, אופטיק אטרופי, קוצר ראייה גבוה (High myopia), חורים וקרעים ברשתית, שבץ מוחי, זעזוע מוח ועוד.
ישנם מצבים, כמו אצל חולי הנמ"ג (AMD), שבהם יש כתם במרכז שדה הראייה – כלומר, הוא מופיע בדיוק על מה שאנחנו מביטים בו, ואי אפשר להיפטר ממנו. אבל מה שכן אפשר לעשות, זה להזיז אותו, כך שיישאר בקצה שדה הראייה ויפריע פחות. מכשיר ה-VEP/pERG מאפשר לנו לגלות מהי הזווית הטובה ביותר הנדרשת להזזת התמונה כדי למכסם את הראייה, והפריזמות הן סוג מיוחד של עדשות, שמאפשר את הזזת התמונה על הרשתית.
צור קשר

מלא את הפרטים

שם:
טלפון:
דוא"ל:
השאר הודעה: